idvazba: 13325
šablona: stranka_novinky
čas: 4.12.2023 06:22:25
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
idvazba: 13325
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'kem.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 11273
path: 8547/11265/11271/11270/11273
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW



Dne 12. října 2023 jsme se zúčastnili konference Implementace Krajského akčního plánu 2 – Inovace ve vzdělávání (iKAP 2 - Inovace ve vzdělávání) realizované Peadgogickou fakultou Univerzity Karlovy ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Konference se konala pod záštitou radního pro oblast školství, sportu a volného času – HMP Mgr. et Mgr. Antonína Klecandy, MBA a vrchního ředitele sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF – MŠMT PhDr. Mgr. Václava Velčovského, Ph.D.
Stěžejní obsah představil vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF na MŠMT V. Velčovský a specialista v oblasti koncepce školství a dalšího vzdělávání na MHMP P. Dvořák; Prezentovali nové příležitosti financování rozvoje středních škol a opatření naplánovaných v dlouhodobých záměrech vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy (DZ, IDZ a iKAP3) i v dalších výzvách ESF (OP JAK apod.).
Na konferenci vystoupila vedoucí ústavu Ekonomiky a managementu VŠCHT Praha doc. Ing. Lenka Švecová, Ph.D. s příspěvkem „Vize, strategie a cesty v oblasti finanční gramotnosti“
Následná diskuse se rovněž zaměřila na další výzvy, kterým čelíme v rámci Evropského sociálního fondu, jako je OP JAK, a další důležité aspekty evropských strukturálních a investičních fondů.
Celá konference poskytla významný příspěvek k jasnému pochopení vzdělávací perspektivy středních škol v Praze v nejbližších letech.

23. 11. 2023 se na Ústavu ekonomiky a managementu VŠCHT Praha konala Studentská vědecká konference, každoroční soutěž studentů, na níž prezentují výsledky své práce před odbornou komisí.
V letošním roce 1. místo získala Valeriia Mandrykina za práci s názvem „Modely pro řízení zásob“, na 2. místě se umístil Matyáš Rosák se svou prací "Prognózování tržeb užitím arima modelu a ekonomického výhledu ČNB“ a 3. místo obsadila Megan McComb s prací „Financial Analysis of Intersnack a.s.“.
Odborná komise pod vedením vedoucí ústavu doc. Ing. Lenky Švecové, Ph.D. hodnotila nejenom vynikající výsledky, ale i kvalitu studentských prezentací.
Vítězům soutěže blahopřejeme!

Kapyanga, vesnice nacházející se mezi městy Lusaka a Mumbwa ve střední provincii Zambie, čelí třem hlavním problémům: odlesňování, degradaci půdy a nezaměstnanosti žen a mládeže. Kapyanga je venkovskou oblastí s populací kolem 7 000 obyvatel na ploše 249,4 km².
Ústav ekonomiky a managementu VŠCHT Praha ve spolupráci s HYSPER, místním partnerem, zahájil projekt BLESGY s cílem přispět k nalezení řešení těchto tří hlavních problémů. BLESGY byl iniciován v rámci Programu rozvoje Organizace spojených národů (UNDP) s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Cílem projektu bylo řešit potřeby energie a hnojiv pro venkovské komunity, podporovat lepší živobytí prostřednictvím podnikání mládeže v Zambii a zmírňovat degradaci půdy a odlesňování tím, že se zabývá jejich příčinami.
Cílů bylo dosaženo poskytováním cenově dostupných organických hnojiv na bázi hnoje chudým venkovským zemědělcům a obnovitelné energie ve formě bioplynu; a podporou udržitelných start-upů pro lepší živobytí.
BLESGY centrum, jak naznačuje níže přiložený obrázek, teprve začíná svou cestu, ale díky projektu přináší neocenitelné výhody pro místní komunitu o 1 200 členech:
- získávání vody z projektové oblasti (kterou využívá přibližně 30 domácností),
- zajištění přístupu k organickým hnojivům pro zemědělství (po absolvování testů),
- seznámení s bioplynem jako alternativním zdrojem energie,
- zakládání zahradních ploch pro přibližně 12 žen a mladých lidí přímo v centru s využitím vody a organických hnojiv,
- využívání pilotních a demonstračních ploch k získání dovedností v technologiích udržitelného zemědělství.
Projekt byl realizován rozvojovým programem United Nations Development Programme (UNDP) s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Projekt byl financován Challenge Fund: Czech Solutions for SDGs
Pokud byste se chtěli dozvědět více o Challenge Fund: Czech Solutions for SDGs, kontaktujte pavel.faus@undp.org / cup.applications@undp.org.
Další informace o projektu poskytne kapilaf@vscht.cz.
Biogas for Sustainable Livelihoods and Green Youth Entrepreneurship
(BLESGY)
Kapyanga, a village located on the Lusaka-Mumbwa road in Zambia’s central province, is faced with three main issues, deforestation and soil degradation and women and youth unemployment. Kapyanga is a rural area with a population of just over 7 000 inhabitants on an area of 249.4 km².
The University of Chemistry and Technology working with HYSPER, a local partner, incepted BLESGY to contribute in finding solutions to the above three main issues. BLESGY was through the United Nations Development Programme (UNDP) with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic.
The goals of the project were to address energy and fertilizer needs for rural communities and promote better livelihoods through youth entrepreneurships in Zambia; and mitigate land degradation and deforestation by addressing their causes.
The goals have been achieved through the provision of affordable slurry based organic fertilizers to poor rural farmers and renewable energy in the form of biogas; and enhancing youth and village sustainable start-ups for better livelihoods.
The BLESGY center has been established. The picture below tells the full story.
The center is still in its infancy stages. However, thanks to the project, the 1 200 strong nearby community:
- will have access to organic fertiliser for farming once the tests are completed
- are being exposed to biogas as an alternative source of energy
- about 12 women and youth will set up garden plots at the center thanks to the water and organic fertiliser sources on the site
- the community are utilising the pilot and demonstration plots to acquire skills in sustainable farming technologies.
The project was financed the Challenge Fund: Czech Solutions for SDGs, an effective driver of innovation and change in the region.
If you are interested in the initiative or Challenge Fund: Czech Solutions for SDGs, please use the following contacts:
Czech-UNDP Partnership for SDGs: pavel.faus@undp.org / cup.applications@undp.org
UCT contact: kapilaf@vscht.cz

Lukáš Novotný a Petr Štěpánek spolu s GEOtest a T-mapy dokončili dvouletý projekt financovaný z programu Beta2 TAČR "Problematika německých hrobů v ČR: návrh komplexního řešení". Jde o typický interdisciplinární projekt integrující technologie a SHUV. Dne 7. listopadu byl projekt prezentován na Úřadu vlády pracovní skupině i německým partnerům.
Díky výsledkům tohoto projektu je naděje, že vznikne databáze německých hrobů a stát pokročí s jejich obnovou.
Řešitelský tým navrhuje - např. kromě detailů dotačního programu - aby obnova německých hrobů byla autonomní položka v programovacím období ESIF 2028 - 2035, aby vzniknul integrovaný portál o této agendě, fungovaly adopce hrobů, stavěly se integrované památníky na místech zaniklých hřbitovů apod.
Nejde jen o naplňování smlouvy mezi ČSFR a SRN o dobrém sousedství a přátelské spolupráci z roku 1992 (a deklarace z roku 1997), ale také o záchranu a kultivaci stále ještě významného kulturního dědictví a veřejného prostoru a v neposlední řadě i o regionální identitu a historickou paměť v místech, kde se nám jí dnes tak nedostává.

Nepropásněte další termíny kariérního coachingu a konzultací, které budou probíhat přímo v budově v Holešovicích v českém i anglickém jazyce. Opět máte jedinečnou příležitost setkat se s profesionální koučkou a lektorkou manažerských a komunikačních dovedností, Markétou Rakovou. S jejími dlouholetými zkušenostmi z oblasti businessu vám může pomoci probrat vaši studijní nebo kariérní cestu.
Nejste si jistí, jak rozvinout své silné stránky nebo jak vylepšit svůj životopis či motivační dopis, aby zaujal na první pohled? Markéta vám ráda poradí a pomůže vám najít správnou cestu. Přijďte a podělte se o své myšlenky, získáte cenné rady a nasměrujete se správným směrem.
Registrace: https://pkc.vscht.cz/kariera/karierni-poradna
V případě dotazů se můžete obrátit na Karolínu Hanákovou (karolina.hanakova@vscht.cz).
Career counselling in Holešovice
Career Counselling session is also available in English.
Not sure how to develop your strengths or how to improve your resume or cover letter to impress at first glance? Markéta will be happy to advise you and help you find the right path. Come and share your thoughts, get valuable advice and point yourself in the right direction.
Registration: https://pkc.vscht.cz/career/counselling
If you have any questions or suggestions, please contact Karolína Hanáková (karolina.hanakova@vscht.cz).

Ve spolupráci s Ústavem ekonomiky a managementu VŠCHT v Praze připravila Západočeská galerie ve výstavní síni "13" expozici "Plnou parou vpřed! Lodě a plavba v českém malířství 1850-1950“, kterou v Plzni v Pražské ulici, jen pár kroků od náměstí Republiky, můžete navštívit od 27. října 2023 do 4. února 2024. Její dominanty tvoří špičková díla českého malířství 19. a 20. století. Můžete tu spatřit tři z nejlepších obrazů Jakuba Schikanedera, tři magické parníky od Josefa Šímy, dva z nich bezmála sto let omylem považované za lodě na Seině, a rozměrné kompozice s náměty vltavských parníků od Karla Holana, Václava Bartovského, Otakara Mrkvičky a Kateřiny Černé. V retrospektivní části výstavy nechybí ani vynikající ukázky děl Antonína Chittussiho, Bedřicha Havránka či Karla Wurbse, spojená s plavbou a vltavskou vodní cestou.
Jak jde dohromady ekonomika a umění? V expozici nenajdete jenom obrazy. Po dlouhém zapomnění je tu v adekvátním kontextu vystaven také obrovský dřevěný model plavební komory v Podbabě, který tvořil součást rakousko-uherské expozice na Světové výstavě v Paříži roku 1900. Hned dvakrát, jednou v červnu 1901 a podruhé v dubnu 1907, potom posloužil (jednou ve stanu v Podbabě a jednou na palubě parníčku Marie Valerie) jako názorná pomůcka, když představitelé Komise pro kanalizování Vltavy a Labe v Čechách ukazovali Jeho Veličenstvu císaři Františku Josefovi I. jak funguje plavební komora. Splavnění vltavské vodní cesty představovalo na počátku 20. století největší veřejnou investici v Čechách vůbec. Výstava názorně ukazuje, jak velkou roli sehrávala stavba a plavba lodí na Vltavě v hospodářském rozvoji českých zemí v polovině 19. století a jak se právě tato skutečnost odrazila ve vzniku a rozkvětu paroplavby v Praze – a také v mnoha vynikajících dílech českého výtvarného umění. Více:


Přijďte nás navštívit na XXIX. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Brno. Ten probíhá od úterý 31. října do pátku 3. listopadu 2023 na výstavišti v Brně od 8 do 16 hodin (v pátek jen do 14 hodin).
Na přednášku nejen o studiu na VŠCHT dorazte v úterý 31. 10. ve 13:30 – 13:50 do sálu A - pavilon V.
Potkat se můžeme také na Gaudeamu v Nitře od 14. do 15. 11. 2023. V novém roce pak budeme představovat studium na VŠCHT pražském Gaudeamu v Letňanech od 23. 1. 2024.

Srdečně blahopřejeme všem promovaným studentům bakalářského programu Ekonomika a management k jejich zaslouženému úspěchu a přejeme hodně štěstí v dalším studiu, pracovním i osobním životě!

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.
Harmonogram SVK 2023
- Podávání přihlášek: 9. - 30. 10. 2023
- Uzávěrka nahrávání anotací: 10. 11. 2023
- Datum konání SVK: 23. 11. 2023
Další informace k soutěži a přihlašovací formulář: https://svk.vscht.cz/svk-2023
Pro bližší informace kontaktujte ústavního koordinátora pro SVK Vit.Posta@vscht.cz.
Archiv

Dnes proběhla slavnostní imatrikulace studentů 1. ročníku programu Ekonomika a management a anglického programu Economics and Management. V akademické obci slavnostním projevem studenty přivítali doc. Lenka Švecová, vedoucí ústavu Ekonomiky a managementu VŠCHT Praha a doc. Jan Vlachý. Imatrikulační slib složilo téměř 200 nových studentů. Všem studentům přejeme hodně štěstí při studiu!


Doc. Daniela Špirková a dr. Petr Štěpánek z Ústavu ekonomiky a managementu publikovali v USA článek " “Building Information Modeling (BIM) In Effective Management of Development Projects and In the Administration of Housing Companies”. Výzkum spojený s publikací se mj. promítnul i do nastavování Národního plánu obnovy, ze kterého budou podpořeny projekty zelené a digitální tranzice souladné s cíli EU.
Celý článek si můžete přečíst zde.

V letních měsících jsme se v rámci závěrečné fáze realizace projektu Moderní aktivizační metody do výuky! věnovali zejména výrobě dalších sad metodických karet pro učitele, včetně jejich kompletace v elektronické i tištěné podobě. S tím úzce souvisel také silný zájem odborného týmu o seriózní diseminaci všech projektových výstupů - čtyřech produktů, k jejichž vytvoření jsme se zavázali, což po realizaci závěrečné konference vyústilo do jejich postupného zveřejňování na webových stránkách projektu.
Obsah nových metodických karet pro učitele vychází jak z klíčových zjištění, vzešlých z pilotáže nových muzejně-edukačních programů pro školy, tak z výsledků hodnocení a reflexe realizovaných alternativních návrhů učebních situací (napříč vzdělávacími předměty). Soubor metodických karet byl vytvořen se záměrem podpořit učitele při žádoucí aktivizaci žáků s důrazem na rozvoj žákovských kompetencí k udržitelnému jednání, ke spolupráci v komunitě a k posilování společného života lidí (nejen) v české metropoli. Se sadami karet, které se díky jejich vysoké kvalitě navíc podařilo publikovat i na Metodickém portále NPI ČR, se mohou všichni zájemci nejen z řad učitelů seznámit a volně si je stáhnout pro své potřeby k možnému využití široké a pestré řady aktivizačních úloh ve prospěch zkvalitňování vlastní výuky na odkaze: https://konference-mam.webnode.cz/metokarty/.
S přáním správného vykročení do nového školního roku děkujeme za spolupráci všem učitelům, kteří se účastnili po dva roky našeho ve výsledku úspěšného projektu MAM do výuky!
Neméně významné poděkování patří ve finiši rovněž všem kolegyním a kolegům z VŠCHT a také z NZM, kteří se svou poctivou prací přičinili ke splnění všech vytčených cílů v projektu.
Za odborný tým Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D., vedoucí projektu

VŠCHT Praha se pravidelně umisťuje na čelních místech mezi českými vysokými školami v prestižním žebříčku QS World University Rankings. V celosvětové konkurenci naší univerzitě patří 556. příčka.
K dobrým výsledkům v QS World University Rankings tradičně nejvíce pomáhá skutečnost, že na jednoho akademika připadá malý počet studentů. Individuální podpora při vzdělávání a přirozené zapojení studentů do výzkumu vyneslo VŠCHT v letošní edici žebříčku 35. místo na světě a první v Česku.
VŠCHT Praha se po letošním rozšíření metodiky, která hodnotí 9 různých parametrů, umístila celkově na 4. místě mezi českými univerzitami. Oproti loňsku jde v Česku o pokles o dvě příčky. VŠCHT Praha sleduje své umístění v několika žebříčcích, které se liší svou metodikou. Ta někdy více a někdy méně nahrává určitému typu univerzit. VŠCHT Praha svou velikostí a oborovým zaměřením patří mezi unikátní školy v celoevropském měřítku, což se odráží i ve vysoké variabilitě dosahovaných umístění.
„Můj komentář je každoročně ve stejném duchu. Žebříčky univerzit jsou dobrý sluha, který nám nastavuje zrcadlo a vede k přemýšlení o tom, co jinde dělají jinak a v čem bychom se mohli zlepšit. Jsou ale také zlým pánem, protože snaha za každou cenu v žebříčku stoupat může vést k honbě za čísly, které sice odpovídají metodice žebříčku, ale už nemusí přinášet kvalitu. S tím máme v Česku zkušenosti s kafemlejnkem. Snažme se dělat správná rozhodnutí, i když někdy můžou být politicky odvážná a někomu nepříjemná. Věřím, že dlouhodobě se to pozitivně odrazí i v těch žebříčcích.“ říká Pavel Matějka, rektor VŠCHT.
K dobrému umístění přispívá mezinárodní prostředí naší univerzity – na české poměry vysoký počet studentů ze zahraničí. V posledních letech také škola láká zahraniční akademiky, kteří svoji kariéru spojují s VŠCHT Praha. V celkovém výsledku to znamená pro VŠCHT umístění na 201. místě v příslušném kritériu.
V letošním vydání žebříčku se umístily i další české školy. Největší česká škola, Univerzita Karlova, se umístila na 248. místě na světě, Masarykova Univerzita na 400. a ČVUT Praha na 454. místě. Celkově se v žebříčku umístilo 16 českých univerzit.
Celý žebříček a jeho metodiku naleznete na webu QS World University Rankings 2024.
