Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
VŠCHT PrahaÚEM → Zájemci o studium → ✨ Naše příběhy
iduzel: 58667
idvazba: 68917
šablona: stranka_submenu
čas: 28.10.2021 06:58:17
verze: 4927
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Naše příběhy


Bc. Jan Souřezný, absolvent programu Ekonomika a management

 ◳ Sourezny (jpg) → (šířka 215px)

From shy Bachelor freshman to studying in Mexico, Thailand and Taiwan within three years...

As a 100% conservative and shy person, I would have never thought that I‘d travel more than I have in the past 3 years of bachelor studies, but the International Office has such an excellent and wide range of study abroad opportunities that I was able to pick my dream destination every time.

It all started right at the begining of my studies when we were presented with all the International opportunities available to us as students. During the 2nd semester, I learned more about the study abroad experiences of other students. At that time, I was afraid to leave for one whole semester, so Summer School for 2 weeks seemed like a perfect balance. At the same time, my options were all exciting and exotic countries like South Korea, Mexico, and Taiwan, from which I choose CETYS, Mexico. Long story short, after two weeks in Ensenada, Baja California + two more weeks spent in the USA, I was eager to leave for the whole semester, a prospect which had been “too scary” for me before that.

As soon as I returned, I contacted the International Office to declare my interest in going for an exchange. They were very friendly and helpful, and during the registration round in Autumn, I signed up for a semester at KMITL in Bangkok, Thailand. This country was already half-affected by COVID, but I guess no one can complain about quarantine at the beach. KMITL offers a very similar study program to the School of Business UCT Prague (you can start to understand how carefully our partner Universities are chosen), so I was able to transfer enough ECTS credits for the whole semester. Among Thai teachers, I also had international teachers who brought fresh and innovative ways of learning experience.

When the pandemic entered our lives in March, the school’s reaction was very prompt and classes went online immediately. International students were offered the option of finishing the semester with them but online in their home country. The majority of international students took this option, but I felt pitiful about leaving, so I took a risk and stayed in Thailand. I’m glad for this complex decision because the quarantine wasn’t for eternity, and after a month, another load of travel experiences awaited me.

In the meantime, there were two more main international events organized by our International Office which I regret not taking – the first was a three week visit to Wuhan, China with an intensive business course and the second was the ATHENS one-week programme in Milan. I thought it would be too much for me to take part in these opportunities just a few months before the Thailand exchange. Looking back, I think it was a mistake to let it go.

What now? After sucesfully graduating from the Bachelor‘s program, a Master‘s programme is awaiting me at NSYSU in Kaohsiung, Taiwan. I was admitted to the program, so I’m currently spending my time preparing for another two years full of unforgettable international experiences, people, culture and knowledge. I would’ve never considered this plan alone without the leadership and support of my school‘s International Office. Thank you so much for showing me you don’t have to stick to your home country for your entire life, and the world is open and full of possibilities!

podzim 2021


František Ševčík, student 1. ročníku programu Ekonomika a management

 ◳ Sevcik (jpg) → (šířka 215px)Jaký je pro tebe rozdíl v distanční výuce na střední a na vysoké škole?

Jelikož jsem distanční výuku na střední škole osobně nezažil, nemohu tudíž popsat zásadní rozdíly. Z mého úhlu pohledu je studium na vysoké škole, ať už prezenční, či distanční, časově náročnější, ale zároveň je velmi flexibilní. Nikdo vás do ničeho nenutí a nikdo vás už nedrží za ručičku a neříká vám „Udělej si úkol, je to potřeba“. Mně osobně to vyhovuje, rozdělím si čas tak, jak já potřebuji, a zvládám do toho zakomponovat jak práci, sport, tak i zábavu i za těchto nepříjemných podmínek, které nás potkaly.

Jak vnímáš distanční výuku na VŠCHT Praha? Co bys vyzdvihl a co naopak zlepšil?

Řekl bych, že všichni vyučující se toho chopili zdatně, zvládají nemyslitelné a pracují za pochodu. Jsou vstřícní a nápomocní všem, kdo to potřebují, ať už se bavíme o studijních záležitostech, o jazykových bariérách či čemkoliv jiném. Rozhodně bych vyzvednul možnosti online konzultací a dobrou přípravu vyučujících na hodinu a kvalitní podklady. Možná bych se víc zaměřil na lepší zapojení do mimoškolních aktivit pro nové studenty ekonomie.

Povedlo se ti poznat nové lidi i během distanční výuky? Využil jsi některé aktivity, které nabízejí studenti (K3S, spolky, senátoři, Tutoři, ...)?

Popravdě jsem si nejvíc známostí udělal na seznamováku, na společném prvním dni pro ekonomy a dalších pár společných mimoškolních akcích. Samozřejmě jsem potkal nové lidi, se kterými jsem se skamarádil i během online výuky, ale je to úplně něco jiného, když tam chybí sociální kontakt. Bohužel jsem neměl příležitost se zúčastnit žádné z akcí pořádaných studijními spolky, ale věřím, že by to stálo za to. Využil jsem párkrát Tutory, když jsem potřeboval odpověď na otázky ohledně školy, zápočtů a podobně. Rozhodně bych se nebál jim napsat, jsou to moc fajn lidi.

Jak se vypořádáváš se samotou, odloučením od přítomnosti ve škole? Vzkázal nebo poradil bys něco svým spolužákům?

Se samotou se vypořádávat úplně nemusím, jsem v pravidelném kontaktu s rodiči a pár kamarády, co bydlí kousek od mého bytu. Když potřebuji, tak si s bývalými spolužáky zahraji na počítači a vyčistím si hlavu. Také mám práci, která mi vyplňuje část dne a zpestřuje mi monotónní dny, a s tím, že jsem si šikovně zlomil kotník před druhou vlnou korony, tak jsem nucen i k rehabilitaci. Takže za sebe můžu říct, že mám poměrně pestré dny a distanční výuka mi dost pomohla to vše stíhat. Svým spolužákům bych poradil, ať se obklopí lidmi, se kterými je jim dobře, a zkouší se zlepšovat v nových dovednostech nebo si přečtou novou knihu. Zpestřete si dny čímkoliv novým a jiným. Držím Vám palce a snad se brzy uvidíme v Carbonu.

 podzim 2020


Martin Lacka, student 1. ročníku specializace Projektové řízení inovací

 ◳ Lacka (png) → (šířka 215px)Klišé o tom, že byste nikdy neudělali nějakou věc, ale nakonec ji v budoucnu stejně uděláte, zná snad každý. Mně se toto stalo docela nedávno, když jsem se v srpnu dostal na magisterský obor Projektové řízení inovací na VŠCHT. Jako studenta, který by měl tento rok zároveň dokončovat jiný magisterský obor na VŠCHT, mě nadchla možnost rozvíjet se i jinak než jen po stránce chemické. Mé zkušenosti a stejně tak zkušenosti mých spolužáků s novým ekonomickým oborem jsou samozřejmě poznamenány pandemií, kvůli které bylo 100 % výuky přesunuto do distanční formy.

Co je potřeba ocenit, byl adaptační den na začátku semestru, kdy byla možnost poznat osobně alespoň část spolužáků, ze kterých se nestala pouhá jména v aplikaci MS Teams během přednášek a cvičení. Zároveň musím dodat, že mě překvapila jejich diverzita. Kromě lidí studujících zároveň jiný obor z VŠCHT tvoří další část lidé již pracující, kteří si doplňují vzdělání, nebo ze zahraničních univerzit. Jelikož je obor koncipovaný tak, že lze předměty studovat plně v angličtině, je možnost setkat se s opravdu širokým spektrem lidí, které určitě stojí za to poznat osobně, čehož se snad jednou opět dočkáme. Kromě nových spolužáků bylo možné na adaptačním dni poznat také vyučující jednotlivých předmětů, u kterých platí dvojnásob, že je fajn vědět, kdo se skrývá za každotýdenními prezentacemi.

Celkově tedy studium probíhá sice formou distanční, alespoň za sebe ale mohu říct, že se všichni snaží o co možná nejhladší průběh. Velkým a příjemným překvapením pro mě bylo i množství týmových projektů, které jinde na VŠCHT není tak obvyklé. Ať už formou společné prezentace, vypracování case studies, či rovnou celé semestrální práce, je téměř v každém předmětu zahrnuta alespoň částečná spolupráce mezi více lidmi. V rámci předmětu Project management se s mým týmem například podílíme na vytvoření sociálních sítí speciálně pro ekonomické programy na naší škole (School of Business UCT).

Sečteno podtrženo, nejspíše jsme si všichni tento semestr představovali trochu jinak, ale určitě můžu s klidným svědomím říct, že vystoupit z komfortní zóny a přihlásit se na obor Projektové řízení inovací patří k nejlepším rozhodnutím, které jsem tento rok učinil.

podzim 2020

 ◳ Lacka1 (jpg) → (šířka 215px)... Jeden z hlavních důvodů, proč studujeme na vysoké škole, je bezesporu získání vysněné práce, nebo informací k založení vlastního byznysu. V ideálním případě by student díky univerzitě měl rozvíjet své zájmy a získat hlubší znalosti dané problematiky, které mu poskytnou lepší možnosti profesního uplatnění. Co si ale počít, když má student, tak jako já více zájmů, které není schopen pokrýt jeden studijní obor? Případně pokud člověk studuje technický obor a cítí, že i přes jeho zajímavost, by rád viděl celý obraz fungování trhu a firem? Já osobně jsem nalezl odpověď v kombinaci studia Technologie konzervování a restaurování uměleckořemeslných předmětů a studia oboru Projektové řízení inovací u nás na VŠCHT.

Tato kombinace mi dává smysl zejména kvůli propojení technických znalostí s vědomostmi o fungování firem a jejich řízení, které je základem každé úspěšné společnosti. Někdo možná namítne, že pokud se stane expertem v některé z technických oblastí, určitě si uplatnění najde a bude v práci spokojený. Pro některé lidi to může být skutečně pravda, nicméně troufám si tvrdit, že v dnešní době vyznačující se rychlou změnou, globalizačními faktory a narůstající konkurencí je potřeba brát věci ze širší perspektivy. A to především zabývat se kromě samotného výzkumu či „produktu“ také i aspekty zahrnující řízení a směřování firmy.

Já osobně z dnešního pohledu vidím, že spojení odlišných, technicky a ekonomicky zaměřených oborů dává smysl. Tato netradiční kombinace studií v mém případě zaujala nejednoho zaměstnavatele a pomohla mi k lepším možnostem pracovních pozic již teď během dokončování mého studia.

Na začátku to není jednoduché rozhodování a určitě jde o více práce a nároků na organizaci času. Zároveň pokud ale cítíte, že chcete získat znalosti z více rozličných oborů, nebo je spojit s ekonomikou a řízením, určitě neváhejte a jděte do toho, za sebe mohu říct, že se to vyplatí.

jaro 2021


Swati Kushwaha, studentka 2. ročníku specializace Innovation Project Management

 ◳ Swati (jpg) → (šířka 215px)Moving to a new country where I did not know anyone was a very big decision, but I really wanted to pursue this course and discussed it with my family, and they supported my decision. I contacted the admission representative from international office and found them very helpful and friendly making the overall experience very smooth. They helped me every step of the way till the time I moved to Prague.

When I landed in Prague the admission representative was there to pick me up and helped me settle in the dormitory also becoming one of my first friends abroad. I was told while moving here that the language can be a barrier and I was a little frightened in the beginning but as I started meeting people, I found out that they are really very helpful and polite. In my 1.5 years of living in Prague I did not ever feel that language is a barrier here. The younger generation speaks English really well. Prague has one of the best Public transportation system I have witnessed which makes it really easy to move around. As students you also get many benefits as discounts in the University canteen, transportation pass and discounts in some food joints. Prague is extremely safe and is one of the best cities for a student in my experience and now I can say I have totally fallen in love with Prague.

The skills and knowledge gained during my B-Tech helped me with the subjects as many subjects used a mathematical approach. The teachers here at UCT treat us like colleagues which makes the students feel professional from the very beginning. The professors here have a very rich industrial background with years of experience. They use case studies to teach us which makes the classes interesting and even more practical.

I gained exposure to a diverse and international group of UCT classmates as well as their insights on the industries they have worked making a very dynamic classroom environment. Now in my last year of the study program I am so happy I made the right decision to come here, I would not have done it any other way.

jaro 2021


Bc. Kristýna Šťovíčková, absolventka programu Ekonomika a management

 ◳ Stovickova (jpg) → (šířka 215px)

Pracovala jsi při studiu? Na jaké pozici?

Ano, pracovala jsem a stále pracuji ve dvou personálních agenturách na pozici personální asistentky/konzultantky.

Co ti studium přineslo, v čem ti pomohlo? Co bylo nejdůležitější?

Pomohlo mi zejména ve vyprofilování mých profesních zájmů. Nastínilo mi určité směry, kterými bych se mohla do budoucna kariérně vydat a ukázala mi, co by mě bavilo v praxi.

Co na studiu VŠCHT oceňuješ nejvíc?

Nejvíce jsem oceňovala pedagogy, se kterými jsem byla moc spokojená, jak po stránce odbornosti, tak po stránce lidskosti. Je to také jeden z důvodů, proč jsem téměř stoprocentně připravená ve studiu na KEM VŠCHT pokračovat i na magisterském navazujícím studiu.

Co bys poradila současným uchazečům, kteří se rozhodují jaké zaměření zvolit? Podle čeho ses rozhodla ty a proč?

Určitě doporučuji zrekapitulovat si už absolvované předměty a zhodnotit, které mě bavily nejvíce, představit si sebe po absolvování školy, kde se vidím za rok, dva, tři. Podle toho si pak vybrat specializaci. Já si vybrala Personalistiku a nelituju toho, jelikož momentálně v tomto oboru pracuji a zároveň jsem byla moc spokojená s předměty specializace.

Kolik je času na záliby a zájmy mimo studium?

Volný čas se měnil v průběhu ročníků a semestrů. Průměrně jsem mohla během studia chodit do práce cca 2-3x týdně. Škola nebyla z časově nejnáročnějších, ale zároveň vyžadovala přítomnost v hodinách několikrát týdně.

jaro 2021


Ing. Tereza Vodseďálková, absolventka specializace Projektové řízení inovací

 ◳ Vodsedalkova (jpg) → (šířka 215px)

Pracovala jsi při studiu? Na jaké pozici?

Pracovala jsem ve Škoda Auto, oddělení Marketingu ČR, kde jsem měla možnost podívat se pod pokličku vytváření reklamních kampaní a účastnit se mnoha zajímavých eventů.

Co ti studium přineslo, v čem ti pomohlo? Co bylo nejdůležitější?

Ocenila jsem možnost účastnit se zahraničních kurzů a využít tak poznatky projektového řízení. Dále mi škola poskytla aktuální informace a trendy z různých oborů, které je nutné si v dnešní době neustále zjišťovat a vzdělávat se v nich.

Co na studiu VŠCHT oceňuješ nejvíc?

Zahraniční výjezdy, kurzy, získání certifikátů a podílení se na zajímavých projektech.

Co bys poradila současným uchazečům, kteří se rozhodují jaké zaměření zvolit? Podle čeho ses rozhodla ty a proč?

V rámci nabízených zaměření jsem se rozhodovala podle intuice, co mě bude nejvíce bavit a zároveň jsem si vyhledávala konkrétní informace o míře uplatnění v dané oblasti. Doporučuji si před výběrem zaměření přečíst vypsané předměty, a jaké jsou možnosti dalšího rozvoje.

Kolik je času na záliby a zájmy mimo studium?

Času na záliby a zájmy mimo studium se najde spousta. Většinou bývá výukový týden sestaven tak, že má student např. celé dva dny volno a ostatní dny má přednášky a cvičení, které ale také netrvají po celý den.

jaro 2021


Nicole Paulerová, studentka 3. ročníku programu Ekonomika a management, účastnice APE Bootcamp 2021

 ◳ Paulerova (png) → (šířka 215px)Thanks to the APE Bootcamp we had the privilege to meet and work with the industry experts and exclusive guest speakers, such as from Deloitte Deutschland or FC Bayern München. The course also allowed us to learn how to cooperate with other international students and use in practice design thinking, UX and entrepreneurial and innovative skills. Personally, I really appreciated the emphasis on teamwork and that the course was mainly about doing, not only listening.

Even though this 6-day intensive boot camp was held via Zoom and it was exhausting to sit all the days in front of our computer screens, I was surprised how much educational and fun that could be! I discovered some useful tools like Miro (online shared whiteboard), that significantly simplified the remote interaction, and I did not expect that everything would work that smoothly. My outstanding teammates were motivating me and pushing me forward during the whole week and I am so glad that I participated despite the online version of the boot camp and did not give up. And last but not least, the regular boxing lessons twice a day was the biggest surprise for me - the organizers from the Strachseg Center really did not forget anything!

Because I would like to enroll for my master’s degree abroad and study Entrepreneurship and Innovation, I have just confirmed my enthusiasm both for this area and for surrounding myself with amazing international people. I hope that through my future studies I will dive deeper into entrepreneurial thinking and gain more practice. My long-held ambition is to start my own business, and I am excited that we had the opportunity to build a network of many inspirational people because you never know when you can meet and work together again.

jaro 2021


Jiří Kraupner, student 2. ročníku specializace Projektové řízení inovací, účastník APE Bootcamp 2021

 ◳ Kraupner (png) → (šířka 215px)Takovýto kurs (APE Bootcamp) je highlight studia na VŠCHT. Ta část, která vám dá dojem, že něco umíte a můžete to použít hned v praxi.

Měla by to být pro studenty zkušenost minimálně 1x za semestr za každý předmět, čímž by studium dostalo jinou dynamiku.

Na dobrovolné bázi, ale kdo to myslí vážně se studiem, měl by takové výzvy vyhledávat a jít do nich.

jaro 2021


Ing. Kristina Permiakova, absolventka specializace Projektové řízení inovací

Studium na Ústavu managementu a ekonomiky jsem si moc užila. Nechtěla jsem ztrácet čas, a proto mým hlavním cílem bylo propojit teoretické znalostí s praxí. Byla jsem nesmírně ráda, že se mi to podařilo právě díky rozvrhu a vstřícnosti vyučujících. Během studia jsem tak mohla vyzkoušet práci ve velkém korporátu a v consultingu. Studijní program odpovídal moderním trendům v ekonomice a opravdu mě to bavilo. Byla to skvělá volba vysoké školy.

jaro 2021

Aktualizováno: 20.9.2021 15:05, Autor: Jan Vlachý

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2021
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi